Syrop glukozowy - najważniejsze informacje

24/11/2023
Admin

Przeglądając etykiety różnych produktów spożywczych, często napotykamy składniki, o których nie wiele wiemy. Jednym z takich składników jest syrop glukozowy. W dzisiejszy artykule przybliżymy, czym dokładnie jest syrop glukozowy, jak przebiega jego produkcja oraz jaki wpływ ma on na organizm człowieka. Zapraszamy do lektury.

Co to jest syrop glukozowy?

Syrop glukozowy jest złożoną mieszaniną, w której dominuje glukoza, stanowiąca 80% całości, a pozostałe 20% to wielocukry niskocząsteczkowe. Produkcja syropu glukozowego polega na enzymatycznej hydrolizie skrobi. Skrobia używana w tym procesie może pochodzić z różnych źródeł, przy czym najpopularniejsze to pszenica, ziemniaki i kukurydza/

Syrop glukozowy - właściwości

Syrop glukozowy, ze względu na swoje właściwości wiążące, spulchniające, sklepiające i wypełniające, jest ważnym składnikiem w przemyśle spożywczym. Zapobiega krystalizacji cukru w produktach, jednocześnie polepszając ich strukturę oraz stabilizując smak i zapach. Syrop nie tylko zwiększa plastyczność i połysk produktów, ale również przedłuża ich termin przydatności do spożycia. Dodatkowo, syrop glukozowy wpływa na puszystość i gładkość ciasta, będąc wartościowym zamiennikiem sacharozy. Ma postać gęstego syropu, który przy wzroście temperatury staje się płynny. Charakteryzuje się słodkim smakiem i jest bezbarwny, bez wyraźnego zapachu.

Syrop glukozowy - zastosowanie

Syrop glukozowy, dzięki swoim właściwościom, znalazł szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu spożywczego. Jest on często wykorzystywany w przemyśle cukierniczym, do produkcji takich produktów jak masy karmelowe, galaretki, żelki, sezamki, chałwa, gumy do żucia, nadzienia cukiernicze oraz cukierki i pianki. W przemyśle chłodniczym syrop glukozowy jest składnikiem lodów, sorbetów i mrożonych deserów. W przemyśle piekarniczym stosuje się go do wyrobu produktów cukierniczych oraz pieczywa o przedłużonej trwałości. Znajduje zastosowanie także w produkcji przetworów owocowo-warzywnych, takich jak dżemy, marmolady, konfitury i kompoty. Ponadto jest używany w produkcji piwa oraz napojów bezalkoholowych.

Syrop glukozowy - wpływ na zdrowie

Syrop glukozowy, będący głównie źródłem glukozy, odgrywa ważną rolę jako dostarczyciel energii dla organizmu, niezbędny do pracy mięśni i mózgu, szczególnie w sytuacjach zwiększonego wysiłku fizycznego czy intelektualnego. W umiarkowanych ilościach syrop ten nie jest szkodliwy dla zdrowia. Często znajduje się w słodyczach, cukierkach i wyrobach cukierniczych, które powinny być spożywane z umiarem. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowego żywienia, nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukry proste może prowadzić do nadwagi, a także zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2, kamicy żółciowej, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cukry proste stanowiły mniej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Syrop glukozowy jest szkodliwy dla osób z cukrzycą, ponieważ prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Osoby będące na dietach odchudzających również powinny unikać tego produktu, ponieważ jego wysoka zawartość cukrów utrudnia osiągnięcie celu związanego z redukcją wagi.

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz

NEWSLETTER

Zapisz się